UFC Fight Night 195 play-by-play and live results (4:30 p.m. ET)

LAS VEGAS – Mixed Martial Arts Addict is on scene and reporting live from Saturday’s UFC Battle Night 195 occasion, and you can join us for live play-by-play and main outcomes starting at 4:30 p.m. ET (1:30 p.m. PT).

UFC Battle Night 195 happens at the UFC Pinnacle in Las Vegas. The card streams on ESPN+.

In the primary occasion, Aspen Ladd (9-1 MIXED MARTIAL ARTS, 4-1 UFC) goes up to featherweight 2 weeks after a weight-cutting concern at bantamweight to handle Norma Dumont (6-1 MIXED MARTIAL ARTS, 2-1 UFC). Ladd is a -140 preferred at Tipico.

Follow along with our round-by-round updates and main outcomes starting at around 4 p.m. ET for the prelims on ESPN+ and 7 p.m. ET for the primary card on ESPN+.

To go over the program, make certain to have a look at our UFC Battle Night 195 conversation thread. You can likewise get behind-the-scenes protection and other occasion notes from on-site press reporters John Morgan on Twitter.

Take pleasure in the battles, everybody.

Ariane Carnelossi vs. Istela Nunes

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Ariane Carnelossi (13-2 MIXED MARTIAL ARTS, 1-1 UFC), Istela Nunes (7-1 MIXED MARTIAL ARTS, 0-0 UFC)
Department: Women’s strawweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Keith Peterson
Evaluating:

Danaa Batgerel vs. Brandon Davis

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Danaa Batgerel (9-2 MIXED MARTIAL ARTS, 2-1 UFC), Brandon Davis (14-8 MIXED MARTIAL ARTS, 2-5 UFC)
Department: Bantamweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Herb Dean
Evaluating:

Luana Carolina vs. Loopy Godinez

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Luana Carolina (7-2 MIXED MARTIAL ARTS, 2-1 UFC), Loopy Godinez (6-1 MIXED MARTIAL ARTS, 1-1 UFC)
Department: Women’s flyweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Chris Tognoni
Evaluating:

Ramazan Emeev vs. Danny Roberts

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Ramazan Emeev (20-4 MIXED MARTIAL ARTS, 5-1 UFC), Danny Roberts (17-5 MIXED MARTIAL ARTS, 6-4 UFC)
Department: Welterweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Mark Smith
Evaluating:

Andrew Sanchez vs. Bruno Silva

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Andrew Sanchez (12-6 MIXED MARTIAL ARTS, 5-4 UFC), Bruno Silva (20-6 MIXED MARTIAL ARTS, 1-0 UFC)
Department: Middleweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Keith Peterson
Evaluating:

Ludovit Klein vs. Nate Landwehr

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Ludovit Klein (17-3 MIXED MARTIAL ARTS, 1-1 UFC), Nate Landwehr (14-4 MIXED MARTIAL ARTS, 1-2 UFC)
Department: Featherweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Herb Dean
Evaluating:

Manon Fiorot vs. Mayra Bueno Silva

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Manon Fiorot (7-1 MIXED MARTIAL ARTS, 2-0 UFC), Mayra Bueno Silva (7-1-1 MIXED MARTIAL ARTS, 2-1-1 UFC)
Department: Women’s flyweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Chris Tognoni
Evaluating:

Erick Gonzalez vs. Jim Miller

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Erick Gonzalez (14-5 MIXED MARTIAL ARTS, 0-0 UFC), Jim Miller (32-16 MIXED MARTIAL ARTS, 21-15 UFC)
Department: Lightweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Mark Smith
Evaluating:

Andrei Arlovski vs. Carlos Felipe

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Andrei Arlovski (31-20 MIXED MARTIAL ARTS, 20-14 UFC), Carlos Felipe (11-1 MIXED MARTIAL ARTS, 3-1 UFC)
Department: Heavyweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Herb Dean
Evaluating:

Aspen Ladd vs. Norma Dumont

Round 1 –

Outcome:
Wrap-up:
Pictures:
Records: Aspen Ladd (9-1 MIXED MARTIAL ARTS, 4-1 UFC), Norma Dumont (6-1 MIXED MARTIAL ARTS, 2-1 UFC)
Department: Women’s featherweight
Broadcast: ESPN+
Referee: Keith Peterson
Evaluating:

1

1

Jobber Wiki author Frank Long contributed to this report.